Мирела Крондева взе участие в еднодневната конференция „Възможни ли са Общини #БезОтпадъци?“, състояла се на 21 ноември в София Тех Парк и организирана от BG Бъди активен. По време на събитието се обсъдиха теми като Европейската зелена сделка, Новият европейски Баухаус и въвеждането на депозитна система за опаковки в България. Програмата събра над 100 участници – представители на общините, бизнеса, институциите, както и граждански и експертни организации, обединени от каузата за чиста и красива България.
Активното гражданско участие, ключов фактор за постигане на дългосрочните цели на общините, бе сред основните акценти на събитието. Фокус бе поставен и върху добрите примери за иновативни решения в опазване на околната среда и внедряването на кръгово мислене както в дейностите на общините, така и при отделните граждани. Експертната програма включи имена като Миля Димитрова (МОСВ, Екипът на София), Десислава Панчева (експерт по комуникации и консултант – Творческа Европа, Еразъм+, Хоризонт Европа), Кирил Гератлиев (консултант със значителен опит в публичната администрация), Жана Величкова (изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България), Михаил Бъчваров (Екипът на София).
В рамките на събитието се състоя и церемонията по връчването на наградите от второто издание на конкурса „Община #БезОтпадъци 2024“, организиран от BG Бъди активен. Сред отличените се наредиха общините Златица, Костенец, Трявна, Етрополе и село Ослен-Криводол. „Община #БезОтпадъци 2024“ е надпревара, насочена към ангажиране на местните администрации в насърчаването на отговорно отношение към околната среда, ефективно управление на отпадъците и активно включване на общностите. Инициативата, реализирана с основното партньорство на Кока-Кола България, обедини над 30 общини от цялата страна в подкрепа на каузата за повишаване на осведомеността относно значението на устойчивото управление на отпадъците. Общините подчертаха ключовата роля на местните власти в насърчаването на отговорно поведение сред гражданите.
Отличените общини демонстрираха най-високи резултати спрямо предварително зададените критерии, успешно насърчавайки кръговото мислене и допринасяйки за развитието и повишаването на екологичната култура в обществото. За периода от 7 месеца те успешно ангажираха с идеята над 172 000 граждани и успяха да съберат над 276 000 кг отпадъци от различни тематични кампании с посока създаване на устойчиви навици и промяна на нагласите.