Кръгла маса за новата Системата за търговия с емисии и Социален фонд за климата

На 5 февруари 2025 г. в Министерски съвет се проведе кръгла маса във връзка с ЕTS2 и Социален фонд за климата, организирана от Европейската комисия, съвместно с Министерски съвет и Министерство на околната среда и водите. В събитието участие взеха представители на Асоциацията на българските градове и региони (АБГР), както и експерти и представители на различни сектори, които обсъдиха предизвикателствата и възможностите, свързани с Европейската схема за търговия с емисии (ETS2) и създаването на Социалния фонд за климата.

В първата част на събитието участниците споделиха своите позиции относно Системата за търговия с емисии (ETS2) и нейните социално-икономически ефекти. ETS2 представлява разширение на съществуващата Схема за търговия с емисии на Европейския съюз, което има за цел да осигури допълнителен икономически стимул за намаляване на потреблението на изкопаеми горива и съответно ограничаване на емисиите на парникови газове. Тя следва да обхване и емисиите от сградите и транспорта – два сектора, които значително допринасят за въглеродния отпечатък на Европа. Постъпленията от търговията с емисии ще бъдат насочени към финансиране на мерки за декарбонизация и подкрепа на уязвимите групи.

Темата за Социалния фонд за климата бе във фокуса на втората част от форума. Това е инициатива на Европейския съюз, създадена с цел да подпомогне държавите членки в прехода към климатична неутралност. Фондът ще предоставя финансова подкрепа на уязвими домакинства, малки предприятия и транспортни потребители, които са най-силно засегнати от разширяването на търговията с емисии. Средствата ще се използват за енергийно обновяване на сгради, стимулиране на устойчив транспорт и други мерки, които намаляват енергийната бедност и екологичния отпечатък. В тази връзка бяха обсъдени варианти за дефиниране на целевите групи, за да се гарантира, че финансовата подкрепа ще бъде насочена към най-нуждаещите се, както и допълнителни мерки за смекчаване на социалните ефекти от ETS2 извън предвидените от Социалния фонд за климата.

За да се възползва от средствата, до юни 2025 г. България трябва да разполага със Социален климатичен план, който да обоснове конкретните мерки, финансирани от фонда. Настоящите дискусии и анализи допринасят за определянето на ключовите инициативи и инвестиции, които ще бъдат подкрепени, с цел гарантиране на ефективна защита на интересите на всички засегнати групи.

Успешното прилагане на политиките, свързани с климатичните промени и социалната справедливост, изисква засилено сътрудничество между държавните институции, местните власти, академичните среди, неправителствените организации и бизнеса.